Software a nástroje pro vývoj, které používám - update 2018
Tento článek byl napsán v roce 2018. Vývojářské technologie se neustále inovují a článek již nemusí popisovat aktuální stav technologie, ideální řešení a můj současný pohled na dané téma.
Už se stalo tradicí, že zhruba jednou za rok sepisuji aktuální seznam software a služeb které používám nejen pro vývoj, ale i v běžném životě. Tentokrát k tomu připojím i hardware. Přeji příjemnou inspiraci.
Hardware
Po několikaměsíčním experimentování s MacBookem zůstávám u osvědčeného Lenovo Thinkpad 13". Důvody, proč pro mě není MacBook a macOS použitelný jsem sepsal v článku:
Má aktuální konfigurace je procesor i7 6500U SkyLake, 1920x1080 IPS, 16 GB DDR4 RAM, SSD 256GB a i po dvou letech je to naprosto dostačující setup. Notebook prošel jednou servisací kvůli baterii v rámci záruky, takže teď jedu na úplně nové baterii.
Doma notebook dokuji pomocí ThinkPad OneLink+ Dock, takže jedním kabelem se mi NB připojí na druhý monitor, do napájení, spustí se externí disk a zařízení (myš, klávesnice a tiskárna) + internet mi v tu chvíli jede přes kabel. V práci valím na klasickém desktopu kvůli lepší výkonnosti a praktičnosti.
Služby a licence
Bezmála dva roky používám G Suite Basic paid, díky kterému mám na vlastní doméně e-mail + přikupuji si prostor na Google Drive, zejména kvůli skladování fotek. Velmi okrajově používám také free verzi Dropbox, například když chci rychle uploadnout zvuk z přednášky z iPhone. Zdrojové kódy skladuji ve VSTS a open-source kód, dema a veřejné zdrojáky tradičně sypu na GitHub. Webové aplikace (třeba tentoblog) mi dlouhodobě běží v prostředí Microsoft Azure paid, kde používám App Services, Redis, Azure Storage a SQL Server.
Další online služby
- Microsoft To-Do - Nástroj pro management všech úkolů se skvělou funkcí "My Day", nástupce umírajícího Wunderlistu
- Spotify paid - Přehrávač hudby, který už zná dnes asi každý. Používám rodinné předplatné kvůli možnosti poslechu hudby offline na cestách.
- LastPass paid]- Hlavní password manager s integrací do browserů + mobilní aplikací.
- PayPal - Peněženka, kterou používám hlavně pro zahraniční platby. Někteří obchodníci jsou totiž ** a s PayPalem je snazší se domoci práva :)
- Revolut - Peněženka, o které jsem se více rozepsal v článku Zkušenosti s účtem Revolut - stojí to za to? Používám hlavně na bezplatné výběry ze všech bankomatů.
Základní výbava
Software spuštěný prakticky neustále. Většinu níže uvedených programů používám v různých verzích nebo edicích iněkolik let.
- Microsoft Windows msdn - Po zkušenostech s macOS se mi Windows nelíbí ještě o něco více, bohužel je to jediný systém, na kterém lze vyvíjet .NET aplikace
- Visual Studio Enterprise 2017 msdn - Vyšší edice VS, zejména kvůli podpoře Code Lenses a kvůli demování těchto funkcí na přednáškách. Pro mé osobní potřeby bych si jinak vystačil i s nižší edicí Professional.
- SQL Server 2016 Developer msdn - SQL Server, který používám na všechno, včetně malých aplikací i aplikací běžících na lokálním prostředí
- SQL Management Studio 17 (SSMS) - Správa databází běžících na SQL Serveru
- Microsoft Office 2016 msdn - Základní kancelářský balík, z kterého používám hlavně Excel, PowerPoint a Word.
- Gmail - Webová aplikace pro kompletní management emailů. Její použití online je stále řádově rychlejší a příjemnější než klikání v hnusném Outlooku.
- Total Commander paid - Okenní manažer podobný prehistorickému Norton Commanderu. Snadno se v něm ZIPuje, pracuje s FTP a manipuluje se soubory díky dvěma oknům vedle sebe. Licenci mám koupenou už asi 12 let.
- Irfan View paid - Nejrychlejší prohlížeč obrázků, ořezávač obrázků, zmenšovač obrázků s podporou hromadných operací. Stejně jako v případě TC používám Irfan View již 12 let.
- Adobe Reader - Prohlížeč PDF souborů, jehož výhodou je podpora takových těch vymazlených interaktivních formulářů od státní správy.
- OneNote - Elektronický diář, kam si píšu poznámky, nápady, zápisy ze schůzek a další. Umožňuje vše pěkně strukturovat do bloků, záložek a listů. Používám ho hojně i při cestování do zahraničí.
- Hyper-V Manager - Spolehlivý nástroj pro virtualizaci.
- FireFox - Nově jsem jímm nahradl Google Chrome. Mozilla mi přijde přehlednější a nabízí příjemnou in-build podporu Pocket.
- SnagIt paid - Skvělý nástroj pro tvorbu a úpravu screenshotů. Poslední dobou místo něj občas používám rychlejší Monosnap, u kterého možná i zůstanu.
- VLC Player - Přehrávač různých multimédií, velmi schopný, spolehlivý a přitom rychlý
- Datovka - Desktop aplikace pro správu datové schránky
Nástroje pro vývoj
Celá řada nástrojů pro vývoj, které používám podle potřeby a situace
- Microsoft Azure Storage Explorer - Užitečný tool pro práci s Azure Storage.
- Azure Service Bus Explorer - Správa Azure Service Busu, práce s Topics i Queues
- Fiddler2 - Nástroj pro sledování síťového provozu nebo simulaci rychlosti připojení.
- WCAT for Fiddler2 - Stress testy, zátěžové testy serveru přímo ve Fiddleru.
- SQL Complete - Intellisense do SQL Management Studia.
- IIS manager - Správa IIS.
- Redis Desktop Manager - Propracovaný klient pro práci s Redis Cache (včetně podpory připojení k Azure)
- Postman - HTTP/REST klient, který šetří spoustu času při vývoji a testování API.
- Notepad++ - Rychlý editor kódu, textových souborů a také poznámkovník. Skvělé je, že soubory v něm není potřeba ukládat a přesto přežijí off/on. V Total Commanderu mám Notepad++ nastaven jako výchozí editor souborů.
- Git - Aktuálně jediný verzovací systém, který používám. Na TFVC přistupuji už jen ve výjimečných případech.
Některý software z minulosti již poslední dobou nepoužívám a tak jej sepisuji zde: DataWizard SQL Profiler paid , TortoiseSVN, PowerShell, LINQPad paid, Debugging Tools for Windows
Visual Studio Extension tools
Rozšíření do Visual Studia, která denně šetří plno času.
- Resharper paid - Nástroj, který používám pro vyhledávání symbolů, pro snadnější správu Unit Testů nebo například pro údržbu kódu. V rámci ReSharperu instaluji ještě rozšíření Mnemonic Live Templates a ReSpeller pro kontrolu překlepů.
Nově již nepoužívám DotCover paid pro analýzu pokrytí kódu Unit Testy ani balík rozšíření Web Essentials.
Další užitečnosti
Jiný software, který docela často používám na různé specifické činnosti
- WinDirStat - Vizualizuje velikost složek na disku, jeho sílu oceňuji od dob, kdy jsem nahradil velké pomalé disky novými ale kapacitně menšími SSD. Používám jej nárazově, když začíná téct do bot.
- Skype - IM a video komunikace, není třeba dlouze představovat
- Affinity Photo paid - Plnohodnotná alternativa k Photoshopu s velmi podobným ovládáním.
Blogging a screencasting
Nástroje pro psaní blog postů a natáčení videí
- ImageToAzureStorage - Osobní tool, který umí vzít obsah Clipboardu a podle typu vyrobit v Azure Storage blob, jehož URL poté mohu použít na odkázání na mém blogu
- Typora - Skvělý editor, který umožňuje psát přirozeně text a jehož formátování je generováno do markdown syntaxe. Typorou jsem nahradil dřívější MarkDownPad.
- Camtasia Studio paid - Vytváření screencastů a následné zpracování videa.
I zde jsem vyřadil některý software, který už nenašel u mě uplatnění. Jedná se o Audacity pro úpravu zvukových nahrávek a Freemake Video Converter pro konverzi videa.
A jaké nástroje používáte vy? Pochlubte se a sdílejte své tipy v diskusi.